I tilstanden CUT ASSIST begynder boringen med, at borekronen føres frem til overfladen af boreobjektet. Borekronen roterer ikke i den forbindelse. Så snart borekronen berører overfladen, køres borekronen lidt tilbage.
Borekronen begynder at rotere langsomt med starthastighed. Systemet frigiver vandgennemstrømningen og begynder at bore med lavt omdrejningstal, indtil forboringdybden er nået. Når forboringsdybden er nået, arbejder systemet med optimal effekt og optimalt omdrejningstal.
Hvis borekronen støder på armeringsjern, aktiveres funktionen
Iron Boost , som sørger for at tilpasse effekten, så armeringsjernet kan gennembrydes. Svage armeringer registreres muligvis ikke af borefremføringsenheden, og funktionen
Iron Boost aktiveres således ikke.
Ved blindhulsboringer standser borefremføringsenheden, når slæden rammer dybdestoppet.
Ved gennemboringer uden brug af dybdestop drives borekronen ca. 3 cm længere ud end gennemboringsstedet.
Når boringen afsluttes, køres borekronen så langt tilbage, at den lige netop forbliver i borehullet, og vandtilførslen frakobles.
Ved temperaturer under 4 °C (39 °F) skal vandet i vandkredsløbet før arbejdspauser over en time eller før opbevaring blæses igennem med trykluft.
For at tømme vandkredsløbet skal diamantkerneboremaskinen stå under spænding og være forbundet med borefremføringsenheden.
- Adskil vandforsyningen på borefremføringsenheden.
- Åbn vandreguleringen på diamantkerneboremaskinen.
- Indstil 3-vejs-ventilen til Vådboring .
- Tryk på knappen Manuel tilstand .
- Blæs vandet ud af vandkredsløbet med trykluft (maks. 3 bar).